Reza Setayesh – allmäntandläkaren flyttade tillbaka från England
Reza har jobbat som tandläkare sedan 1993, då han blev legitimerad och han kommer senast från England där han jobbat i 5 år.
Sedan 1993 har Reza arbetat som tandläkare och han har jobbat på flera olika ställen. Nu har han precis flyttat hem från England. Innan dess var han på Folktandvården i Åkersberga, i Dalarna, på Eastman samt har även jobbat på Folktandvården i Mörby Centrum. Nu börjar han hos oss på Aqua Dental i Stockholm.
–Allt är roligt! säger Reza och skrattar på frågan om vad han tycker är roligast med sitt yrke och fortsätter:
– Jag gör allt, men jag är inte specialist.
Han fortsätter att berätta att han jobbat mycket med estetiska behandlingar under åren. – Jag tycker det är väldigt roligt med akutpatienter, säger Reza som även kommer att jobba som akuttandläkare på Aqua Dental på helgerna. Reza var kursare med tandläkare Ulf Palo som jobbar på Aqua och kände Amer Hot och Araz Borna sedan tidigare så Aqua var ett självklart val.
– Det är bättre tandvård i Sverige än England, fortsätter Reza, som berättar att man har mer tid för patienterna här, så han är glad att vara tillbaka.
Är du intresserad av ett vitare leende? Fyll i formuläret nedan så kommer vi att kontakta dig inom kort.
Information om artikeln
Mer om Aqua Dental
Läs också
-
65+Reformen
65+Reformen är ett initiativ från oss på Aqua Dental som syftar till att utöka tandvårdsstödet för seniorer. -
Avbetala din tandvård
Hos oss på Aqua Dental kan du avbetala din tandvård. Vi erbjuder flera smidiga betalningslösningar. -
Onlinetandläkaren
Hos våra onlinetandläkare kan du snabbt få hjälp av en tandläkare i din mobil eller dator.